Yusuftimur.com

LCD Mİ LED Mİ?

01.10.2017
477
LCD Mİ LED Mİ?

LCD televizyon bir çeşit panel TV yani likit kristal ekran televizyondur. Arka kısmında ki beyaz floresan ile ışığın ön tabaka sayesinde kırılmasıyla görüntü verir. Ekranı oldukça incedir. LED televizyon ise led ışık teknolojisi kullanılarak üretilen bir sistemdir. Ekran olarak LCD televizyon ile aynı fakat ışıklandırma sistemi farklıdır.

Lcd Ve Led Televizyon Aralarında Ki Farklar

Bilindiği gibi LCD ve LED televizyonlar eski tip tüplü televizyonlara göre çok net ve hoş gelen kalitede görüntü sunuyorlar. Bunun sebebi de kullanılan ışıklandırma sistemidir. LCD ve LED televizyonu birbirinden ayıran en temel özellik LCD televizyonlarda klasik aydınlatma sistemi kullanılırken LED televizyonlar da Led arka aydınlatma sistemi kullanılmasıdır. LCD televizyonlarda kullanılan floresanlar yerine LED televizyonlar da led ışık aydınlatma kullanılıyor.

Fakat tek fark bu değil, LCD televizyonlar da esli tüplü televizyonlara nazaran çok daha iyi bir görüntü kalitesi sunarken LED TV’lerden daha kötü bir görüntü kalitesi sunar. LED televizyonlarda kullanılan led floresanlar ekranın arkasına yayılarak genel olarak tüm ekranın arkasını aydınlatıyor ve böylece aldığınız görüntü kalitesi LCD televizyonlara çok daha iyi oluyor. LED televizyonlarda kullanılan led teknoloji sayesinde hem daha doygun renkler sunuyor hem de LCD televizyonlara göre daha az elektrik tüketiyor.

Ve bu sonuçtan hem üreticiler hem de tüketiciler faydalı çıkıyor. Ayrıca LED televizyonlar bulundukları ortama LCD ye göre daha az ısıyayar. Diğer bir fark ise LED televizyonların LCD televizyonlara göre daha ince olmasıdır, Aralarında çok büyük fark olmasa da LED televizyonlar incelik konusunda LCD televizyonlara göre daha avantajlı olduğundankullanacak olan yere göre değişik pozisyonlarda, daha estetik ve esnek kullanılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

.