Yusuftimur.com

Dünya’nın En Kaliteli 10 Saat Markası

12.05.2018
3.327
Dünya’nın En Kaliteli 10 Saat Markası

Dünya’nın En Kaliteli 10 Saat Markası

Kol saatleri, icat edildikleri günden itibaren insanlar için ciddi bir moda akımı başlatmıştır. Gerek imaj yaratma çabaları gerekse kıyafetleri tamamlama açısından önemli bir aksesuar haline gelmiştir, günümüzde hemen hemen herkes kol saati kullanmaktadır. Saat firmaları birbirinden ilginç çeşitli tasarımlar ile günden güne artan taleplere cevap vermektedir. Geçmişte sadece akrep ve yelkovandan oluşan kol saatlerine gün geçtikçe daha şık olması için çeşitli çarklar ve tarih gösteren paneller eklenmiştir. Dünya genelinde birçok marka ürettiği lüks saatler ile isminden söz ettirmeyi başarmıştır. Bu yazımızda sizler için dünyanın en kaliteli saat markalarını listeledik.

 

Panerai

İtalyan tasarımını, İsviçre teknolojisi ile birleştirerek birbirinden şık saatler üreten firma 1860 yılında İtalya’nın Floransa kentinde GiovanniPaneraitarafından küçük bir saatçi atölyesi olarak açılmış, aynı zamanda şehrin ilk saatçisi olmuştur. Daha sonra dükkan, Piazza San Giovanni’dekiPalazzoArcivescovile’de bugünkü yerine taşınmış ve yirminci yüzyılın başında “OrologeriaSvizzera” olarak adını değiştirmiştir. Cesur tasarımları ve dayanıklı mekanizmalarıyla dünya genelinde büyük beğeni elde etmiştir.

 

Jaeger-LeCoultre

1833 yılında AntonieLeColultre tarafından kurulan İsviçre merkezli bir lüks saat firmasıdır. Dünya üzerindeki en küçük kalibreye ve en karmaşık tasarımlara sahiptir. Firma, 2000 yılında İsviçreli bir diğer lüks saat şirketi olan Richemont ile birleşmiştir.

 

AudemarsPiguet

AudemarsPiguet, Vallee de Joux kentinde 1875 yılında kurulan bir diğer İsviçre merkezli saat üreticisi firmadır. Jules Louis Audemars ve Edward AugustePiguet tarafından kurulan şirket ismini her iki kurucusunun soy isimlerinden almaktadır. Dijital saatlerden farklı olarak mekanik saatler üzerine yoğunlaşan şirketin yıllık ortalama geliri 900 milyon İsviçre Frangıdır.

Ulysse Nardin

Listemize yine bir İsviçre markası olan Ulysse Nardin ile devam ediyoruz. Şirket, 1846 yılında Le Locle kentinde kurulmuştur. Temeli 1800’lü yılların başına dayanan firma, sektöre hassas kronometre üretimi ile giriş yapmıştır. Tasarımlarında denizcilik sektöründen ilham aldığı görülmektedir.

 

Rolex

1905 yılında HansWilsdorf ve AlfredDavis tarafından Londra’da kurulan şirketi 1919 yılında İsviçre’nin Cenevre kentine taşınmıştır. Dünya üzerinde birçok yeniliğe imza atmış şirket; 1926 yılında 100 metreye kadar su geçirmeyen ilk kol saatini üretmiştir. Metal aksamlı ve şık tasarımlı saatleri ile ön plana çıkan marka aynı zamanda bir kol saati için kronometre sertifikası alan ilk firmadır.

IWC Schaffhausen

İsmini İngilizce İnternational Watch Corpoation kelimelerinin baş harflerinden ve kurulduğu Schaffhausen kentinden alan şirket İsviçre’de 1868 yılında kurulmuştur. 2017 yılında 650 çalışanı ile tüm dünyada popülerliğini korumaktadır. Firma, ‘’iyi bir işçilik’’ sloganından da anlaşıldığı üzere işçiliğe ve üretimde kullanılan materyallerin kalitesine büyük önem vermektedir.

 

Chopard

İsviçre’nin Cenevre kentinde 1860 yılında Louis UlysseChopard tarafından kurulan şirket ülkenin en önemli saat üreticileri arasında bulunmaktadır. Firma ayrıca cep saati ve mücevher tasarımları ile de ünlüdür. Kurulduğu günden itibaren çizgisini bozmadan birbirinden lüks klasik saatler üreten şirket, 1988 yılından bu yana Mille Miglia rallisine ve 1998 yılından itibaren Cannes Film Festivaline sponsor olmuştur.

 

Blancpain

Dünyanın en eski saat firmaları arasında yer alan Blancpain, 1735’de İsviçre’nin Villeret kentinde JacquesBlancpain tarafından kurulmuştur. 1815 yılına kadar el işçiliği ile üretim yapan firma bu tarihte büyük bir revizyona giderek atölye kurup seri üretime geçmiştir. Birbirinden güzel tasarımlarına çok ince detayları bile büyük bir özenle işleyerek dünya genelinde büyük yankı uyandırmıştır.

 

Vacheron Constantin

Bir diğer köklü saat markalarından olan VacheronConstantin, 1755 yılında İsviçre’nin Cenerve kentinde, ünlü bir saatçi olan Jean-MarcVacheron tarafından kurulmuştur. Koleksiyonluk saatler üreten firma 2017 yılında 1.100 çalışanı ile tüm dünyada aktif olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

 

PatekPhilippe

Birbirinden ünlü saat markalarının yer aldığı İsviçre’de isminden en fazla söz ettirmeyi başaran firma, 1839 yılında markaya ismini veren PatekPhilippe tarafından kurulmuştur. Fiyat politikası nedeniyle dünyanın en pahalı markaları arasında yer alır, tüm ürünleri genellikle sınırlı sayıda üretilir. Dünya üzerinde en fazla personelin çalıştığı saat firması olan PatekPhilippe’de 2000’in üzerinde çalışan mevcuttur, yıllık geliri 2017 yılında 1.3 milyar İsviçre Frank’ının üzerindedir.

 

Kaynak:http://www.saatalanlar.com/dunyanin-en-kaliteli-10-saat-markasi/

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

.